Strona główna » Wybieramy idealne noże do własnej kuchni
Dom i Wnętrze

Wybieramy idealne noże do własnej kuchni

Odpowiednio zaopatrzona kuchnia to połowa sukcesu w codziennym gotowaniu. Wśród licznych elementów, których nie powinno w kuchniach zabraknąć wymienia się przede wszystkim ostre noże. Jakie noże warto mieć we własnej kuchni? Czym kierować się podczas ich wyboru? Czy warto zwracać uwagę na materiały?

Jakie noże zaproponują nam producenci?

Szeroki wybór noży kuchennych sprawia, że możemy spędzić nieco czasu nad wyborem konkretnych rozwiązań. Zdecydowana większość z nas decyduje się na zestaw noży kuchennych – są to zazwyczaj komplety składające się z 5-6 noży dedykowanych do różnych zadań. W kompletach znajdziemy tasak do mięsa, noże do szatkowania warzyw, noże do krojenia pieczywa, obierania warzyw czy filetowania ryb. Nowoczesne noże ssą odpowiednio profilowane, aby codzienne ich użytkowanie nie sprawiało problemów i aby było w pełni bezpieczne.

Jak tworzone są takie noże? Ich ostrza wykonywane są ze stali nierdzewnej z domieszką innych pierwiastków, najczęściej chromu, wanadu. Dzięki nim stal jest bardziej odporna na korozję czy kruszenie, nie jest podatna na odkształcanie czy łamanie. W zależności od funkcji noża konkretne produkty mogą posiadać określoną elastyczność (np. noże do filetowania). Do produkcji rękojeści noży wykorzystywane są tworzywa syntetyczne, najczęściej o antypoślizgowej powłoce. Taka powłoka pozwala na bezpieczne użytkowanie noża. Innym rozwiązaniem są rękojeści drewniane – takie noże nie tylko okażą się pomocne w kuchni, ale będą też świetnym uzupełnieniem stylu skandynawskiego czy loftowego.

Jak dbać o nasze noże?

Aby nasze kuchenne noże na długo zachowały swoje właściwości oraz doskonałą formę warto wiedzieć, jak o nie dbać. Noży nie zaleca się myć w zmywarkach – wysoka temperatura i detergenty mogą wpływać na tworzywa syntetyczne. Noże myjemy ręcznie, pod bieżącą wodą. Istotne jest również ostrzenie noży – producenci zaproponują nam dedykowane ostrzałki.

 

 

https://musopensource.com/mieso-na-naszych-stolach/ http://webcrx.pl/jak-zaaranzowac-nowoczesna-kawalerke/ https://ogwnetrza.pl/jak-funkcjonalnie-oswietlic-mieszkanie/