Strona główna » Prace remontowe na drogach – co warto o nich wiedzieć?
Motoryzacja

Prace remontowe na drogach – co warto o nich wiedzieć?

Uszkodzenia asfaltu to częsty widok, szczególnie po zimie. Drogowcy robią, co mogą, by utrzymać stan polskich dróg w przyzwoitym stanie, jednak nie mogą być oni wszędzie. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni na polskich drogach przeprowadzane są remonty, naprawy i przebudowy w celu usprawnienia jazdy i podnoszenia komfortu kierujących. W jaki sposób przebudowy takie są planowane?

Jak organizowany jest ruch pojazdów w czasie remontów?

Jednym z większych wyzwań podczas przebudowy drogi czy remontu jest zaplanowanie objazdów lub też zmiany organizacji ruchu. Drogowcy mogą zamknąć jeden pas jezdni i zwęzić drugi w taki sposób, by wykreować dwie nitki w obu kierunkach. W ten sposób ruch samochodowy nie jest zamknięty, a kierowcy mogą dalej korzystać z danego kawałka drogi. Inną opcją jest zamknięcie pasma drogi i stworzenie tzw. wahadła na drugiej części – jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sygnalizacji drogowej. Jedną z opcji jest też całkowite zamknięcie odcinka drogi i wyznaczenie objazdów. W celu stworzenia bypassów drogowych czy też zmiany przebiegu pasa drogowcy wykorzystują znaki drogowe poziome i pionowe.

W jaki sposób kierowcy informowani są o zmianach w organizacji ruchu?

Wykorzystywane podczas robót drogowych znaki to zarówno klasyczne znaki pionowe, jak i znaki malowane na jezdni. W tym celu wykorzystywana jest żółta farba, dobrze widoczna dla kierowców. Przy jej pomocy na jezdni malowany jest tymczasowy przebieg pasa. W celu informowania kierowców o remontach stosowane są klasyczne pionowe znaki ostrzegawcze, ale też tablice informacyjne. W miejscach remontów najczęściej obowiązuje ograniczenie prędkości.

Jak stawiane są znaki drogowe w czasie remontów?

Aby móc w dowolnym miejscu postawić znak ostrzegawczy, konieczne są podstawy drogowe. Wysokiej jakości produkty tego typu oferuje marka Nicrobase. Podstawa drogowa Nicrobase to element chętnie wykorzystywany podczas remontów dróg – podstawy te tworzone są w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, wspierają się środowisko naturalne i jego odbudowę. Podstawy Nicrobase dostępne są w dwóch wariantach: 20 i 30 kilogramów, wyróżnia je także wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Warto wspomnieć też, że podstawy Nicrobase posiadają uniwersalne otwory do montowania znaków, mogą być one również łączone modułowo, tworząc szerszą i stabilniejszą podstawę.

 

 

 

 

https://web7group.com https://inclusion-fp7.org https://huddled.com.pl