Strona główna » Poradnik kierowcy: czy nieopłacona polisa OC jest ważna?
Motoryzacja

Poradnik kierowcy: czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Każdy kierowca zobowiązany jest do corocznego ubezpieczania swojego wozu. Według obowiązującego w Polsce prawa, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem OC, niezależnie od tego, czy jest użytkowany czy nie. Umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym podpisywana jest na rok. Większość ubezpieczycieli umożliwia rozbicie płatności na dogodne raty. Co ważne, większości przypadków składkę za ubezpieczenie OC przelewamy na konto wskazane przez towarzystwo już po podpisaniu umowy w określonym terminie. Co stanie się, jeśli nie uregulujemy płatności? Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? Sprawdź!

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? Brak płatności za jedną ratę

Zastanawiasz się, czy nieopłacona polisa OC jest ważna? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, czy pojazd objęty jest ochroną, zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli zapomniałeś uregulować jedną z rat, nie musisz obawiać się poważnych konsekwencji.  Jeśli zorientujesz się, że zalegasz z płatnością za ratę, powinieneś jak najszybciej uregulować dług. Jeśli pieniądze wpłyną na konto towarzystwa, nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Pamiętaj o tym, że jeśli całkowicie pominiesz płatność za jedną z rat, Twoja polisa nie przedłuży się automatycznie.

Co ważne, nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku nieopłacenia pierwszej raty za nową umowę. W takiej sytuacji dokument zazwyczaj nie nabiera mocy prawnej.  Wszelkie zapisy na ten temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dołączonych do każdej umowy.

Dodatkowe koszty

Nieterminowa płatność kolejnej raty za ubezpieczenie poskutkuje naliczeniem karnych odsetek. Im dłużej zwlekasz z płatnością za ratę, tym wyższe koszty ponosisz.

 

 

https://iee802.org https://englishwebteachers.com https://afterschoolspecialmusic.com