Strona główna » Oświetlenie dla domu – co wybrać?
Dom i Wnętrze

Oświetlenie dla domu – co wybrać?

Odpowiednio dobrane oświetlenie dla domu powinno spełniać dwa warunki. Jednym z nich jest praktyczność. Zamontowane lampy powinny oświetlać wymagające minimum, by funkcjonowanie mieszkańców wiązało się z ich komfortem. Drugim warunkiem jest estetyczność. Lampy współgrające z aranżacją wnętrza będą świetnym dopełnieniem pomieszczenia i jego dekoracją.

Zmieniająca się moda

Dawne popularne metody oświetlenia dla domu są obecnie coraz rzadziej używane. Wynika to ze zmieniającej się mody aranżowania wnętrz. Dawniejsze wielkie żyrandole są zamieniane na inne źródła światła.

Jedną ze zmian jest coraz częstsze montowanie halogenów LEDowych w salonach czy kuchniach. Dzięki tworzonemu przez nie punktowemu oświetleniu można idealnie rozświetlić pomieszczenia o większych powierzchniach. Montaż żyrandoli zwykle nie rozświetlał równomierne całego pomieszczenia. Oprócz halogenów popularne są także taśmy LEDowe, które zwykle posiadają osobne włączniki, co skutkuje tworzeniem klimatycznego półmroku pasującego np. podczas wieczornych seansów telewizyjnych.

Ponadto halogeny są także coraz częściej stosowane jako oświetlenie na klatkach schodowych. Są one umieszczane zaraz przy schodkach, najczęściej co drugi lub trzeci schodek. Są one zamiennikami dla umieszczanych na ścianach kinkietów lub lamp schodowych.

Oświetlenie dla domu i zasady montażu

Dobór odpowiedniego oświetlenia dla domu jest uwarunkowany rozmiarem danego pomieszczenia. Zasada jest taka, że im większe posiada się pomieszczenie, tym powinno stosować się więcej źródeł światła. Pomieszczenie o większej powierzchni daje większe pole manewru. Można stosować więcej lamp różnego typu, którymi stworzy się zadowalający efekt.

Do niewielkiego pomieszczenia wystarczy w zupełności lampa wisząca, która równomiernie oświetli całe wnętrze. Natomiast przy większym pomieszczeniu może ona za słabo je oświetlać. Zamiast montować kilka lamp, najlepszym wyjściem jest montaż punktowego światła w kilku miejscach. Służą do tego halogeny, plafony lub kinkiety na ścianę. Każdy zatem dostosuje odpowiednie oświetlenie dla domu do własnych preferencji.

Żarówki, diody LED, świetlówki

Żarówki można podzielić na tradycyjne i halogenowe. Te pierwsze obecnie nie są tak popularne jak dawnej. Dzięki nim uzyskuje się cieplejsze światło. Żarówki halogenowe dają światło naturalne.

Diody LED wykazują wysoką energooszczędność. Są dostępne w wielu wariantach, które dają różną barwę światła. Diody o niższej mocy potrafią dać tyle samo światła, co żarówki większej mocy.

Świetlówki są źródłem światła, który do pełnego rozświetlenia potrzebuje czasu. Wykazują większą wytrzymałość od tradycyjnych żarówek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

krzesła na taras z technorattanu fotele ogrodowe z rattanu meble na taras z rattanu