Strona główna » Naprawa taśm przenośnikowych
Ciekawe

Naprawa taśm przenośnikowych

Progowanie taśm przenośnikowych - Rubbelt

Naprawa taśm przenośnych, które transportują różnego rodzaju materiały to najbardziej rozsądne rozwiązanie w przypadku ich zniszczenia. Ich naprawa okazać się może korzystniejsza od zakupu nowej ze względu na to, że tego typu taśmy mogą mieć różną długość i szerokość. Nierzadko są one wykonane na specjalne zamówienie. Dlatego też jeśli wystąpi awaria tego typu taśmy to zazwyczaj skleja się ją odpowiednią metodą. Zamiana taśmy na nową może okazać się problematyczna ze względu na jej dostępność czy czas sprowadzenia jej na miejsce prac. Z tego względu taśmy przenośnikowe najczęściej naprawia się jedną z dwóch metod. Pierwsza z nich to klejenie na zimno, a druga to klejenie na gorąco.

Łączenie taśm przenośnikowych

Klejenie taśm przenośnikowych na zimno stosowane jest zazwyczaj przy niewielkich rozmiarów taśmach. Metoda klejenia na zimno przebiega przy wykorzystaniu dwuskładnikowego, szybkoschnącego kleju, dzięki czemu naprawa wykonana jest bardzo szybko. Podczas tego rodzaju klejenia uzupełnia się szczeliny, zamyka połączenia, łączy elementy, a następnie dociska. Taka metoda łączenia umożliwia dokonanie naprawy bezpośrednio na danej maszynie. Wadą klejenia taśm na zimno jest mniejsza wytrzymałość taśmy w miejscu połączenia.

 

Alternatywą dla tego sposobu jest wulkanizacja taśm przenośnikowych – Rubbelt, wykorzystywana przy naprawie taśm, których szerokość przekracza 100 cm. Do wulkanizacji taśm używa się specjalnej prasy. Największą zaletą tej metody jest bardzo duża trwałość zespolenia, która sięga niemal pierwotnej wytrzymałości produktu. Problemem w przypadku wulkanizacji przenośników taśmowych może okazać się potrzeba zdemontowania taśmy z maszyny i przetransportowanie jej do wyspecjalizowanego warsztatu, a naprawa dość rozległych uszkodzeń może zająć więcej niż dzień.

Naprawianie uszkodzeń na taśmach - Rubbelt

Istota serwisowania taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Ważne jest jednak ich regularne serwisowanie w celu zapewnienia, jak najwyższej wydajności podczas pracy. Ich naprawa może zapobiec dalszym uszkodzeniom oraz penetracji wilgoci. Dodatkowo podczas serwisu często przeprowadza się czyszczenie i suszenie taśm, dzięki czemu przenośniki są chronione przed postępowaniem uszkodzeń chemicznych. Zadbaj o bezpieczeństwo i higienę pracy, wejdź na stronę https://www.rubbelt.pl/kontakt.html, gdzie znajdziesz dane kontaktowe do doświadczonego wulkanizatora taśm przenośnikowych!