Wielu ludzi, zarówno młodych, jak i starszych, którzy nie zarabiają zbyt wiele, albo są bezrobotni, szuka sposobu na prosty zarobek. Z reguły takie prace, które nie wymagają zbyt wiele od pracownika, jak składanie długopisów, to zwykłe oszustwo. Tak samo sprawa ma się z aplikacjami na telefon, które obiecują szybki zarobek, a tak naprawdę posiadają wiele haczyków, które mają skutecznie wymusić od użytkownika jak najdłuższy okres wykonywania danej pracy, przy najniższym możliwym koszcie. Oczywiście, żeby nie generalizować, istnieją legalne i sprawdzone sposoby szybkiego zarobku, które warto wypróbować. Przykładem takiej aplikacji jest Uber – konkurencja dla taksówkarskich przewozów pasażerskich na niewielkie odległości. Co w takim razie trzeba zrobić, żeby zostać kierowcą Uber?
Formalności i wymagane dokumenty
W dzisiejszych czasach, wielu ludzi marzy o jak największej niezależności w pracy i byciu szefem dla samego siebie. Praca jako kierowca Uber daje takie właśnie możliwości, a proces wcale nie jest skomplikowany. Pierwszy krok to rejestracja profilu kierowcy na stronie internetowej przewoźnika. Po wstępnej weryfikacji i rozmowie kwalifikacyjnej trzeba dostarczyć wymagane dokumenty. Należy przesłać skany dowodu osobistego i prawa jazdy. Podstawowym warunkiem współpracy z Uberem w każdym z rozpatrywanych przypadków, jest bycie kierowcą od co najmniej roku. Kolejnym ważnym wymaganiem jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a więc należy dostarczyć dokument z wpisem do CEDIG lub KRS, a także NIP i zaświadczenie o byciu płatnikiem podatku VAT. Osobom, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej na ratunek przychodzi OnlyGo – Partner Uber, Bolt i FreeNow, który zatrudnia kierowców na podstawie umowy. Zakładając, że osoba zainteresowana współpracą posiada samochód (co nie jest niezbędne do pracy), Uber zażyczy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym przeglądem technicznym i dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie pojazdu. Warto podkreślić, że od 2021 roku potrzebne będzie dodatkowe przystosowanie auta do wymogów taksówki, a także uzyskanie badań psychologicznych. Będąc osobą odpowiedzialną za życie innych, niezbędne jest także oświadczenie o niekaralności. Taki wymóg nie powinien dziwić, staje się on bowiem coraz powszechniejszy wśród pracodawców w różnych gałęziach zatrudnienia.
Kierowca Uber bez własnego samochodu
W przypadku braku posiadania odpowiednich środków na zakup samochodu, czy braku chęci do założenia działalności gospodarczej, nie wszystko jest stracone. Na oficjalnej stronie aplikacji Uber wymienieni są partnerzy rozliczeniowi i flotowi. Pierwsza opcja przeznaczona jest dla osób, które posiadają odpowiedni pojazd, ale nie chcą prowadzić własnej działalności i męczyć się z rozliczeniami. Z reguły opłata za użyczenie osobowości prawnej sprowadza się do stałej opłaty i ewentualnej prowizji od zarobków z danego okresu czasu, np. danego tygodnia. Jest to dość opłacalna opcja dla wielu ludzi, bo niewielkim kosztem unikają biurokracji i samodzielnego odprowadzania opłat do Urzędu Skarbowego, czy ZUS-u. W ten sposób można prosto sprawdzić, czy akurat ten rodzaj pracy jest opłacalny i satysfakcjonujący. Jak zostać kierowcą Uber bez własnego samochodu? W takiej sytuacji z pomocą przychodzą partnerzy flotowi. Poza usługami oferowanymi przez partnerów rozliczeniowych, oddają one zainteresowanemu do dyspozycji samochód, którym można zacząć zarabiać. Oczywiście, taka firma będzie chciała zarobić dużo więcej niż tylko opłatę za udzielanie osobowości prawnej, ale chyba każdy zainteresowany się z tym liczy. Zastanawiasz się nad pracą jako kierowca Uber, lecz nie posiadasz własnego samochodu? Przeczytaj artykuł https://onlygo.pl/jak-zostac-kierowca-uber/, w którym znajdziesz więcej informacji o współpracy z partnerem flotowym. Jak widać, można zacząć z najbardziej podstawowym wyposażeniem, jakim są dokumenty potrzebne do założenia profilu kierowcy i cieszyć się z zarobionych pieniędzy.
Jaki pojazd?
Aby zostać kierowcą Uber samochód również musi spełnić podstawowe wymagania, które nie są jednak zbyt wygórowane. Podstawą jest odpowiedni rocznik. W Warszawie jest to 2005 rok, a w Szczecinie i Lublinie 2007 rok lub nowszy. W przypadku innych miast w zupełności wystarczy pojazd wyprodukowany w 2001 roku. Kierownica w aucie musi znajdować się po właściwej stronie – w przypadku Polski i ruchu prawostronnego jest to lewa część kabiny. Inny wymóg to 4 lub 5 drzwi. Rozbieżność wynika ze sposobu ich liczenia w odniesieniu do konkretnych rodzajów nadwozia. W sedanach klapa bagażnika podnosi się bez szyby, przez co nie jest liczona jako kolejne drzwi. Oprócz tego samochód musi być zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej i posiadać aktualne badanie techniczne (niedługo również specjalny rodzaj czyniący z pojazdu taksówkę) oraz aktualne OC. Lista akceptowanych modeli pojazdów jest również powszechnie dostępna, a w przypadku szczególnych wątpliwości zawsze można skontaktować się z firmą Uber osobiście. Te wymagania dotyczą podstawowej wersji współpracy, zwanej UberX. Poza nią, po spełnieniu odpowiednich wymogów, można ubiegać się o klasy: Van, Select, Black i Comfort.
Zarobki
Praca jako kierowca Uber to idealna forma pracy dorywczej i dorobienia do pensji. Przy minimalnym wkładzie pracy zarobki kształtują się na poziomie około 2000 złotych brutto, jednak w przypadku dużego zaangażowania i większego miasta mogą sięgać nawet 8000 złotych brutto. Dodatkowo można ubiegać się o zwrot kosztów za opłaty drogowe, albo koszty doprowadzenia auta do stanu czystości. Ustalając wzrost zarobków Uber stawia na system ocen, a także docenia długotrwałą współpracę i klasę posiadanego samochodu. Dla firmy bardzo liczy się zadowolenie klientów, dobrze jest się więc obchodzić z nimi dobrze i prosić o pozytywne opinie.
Jak dowodzi ten artykuł, nawet niewielki stan posiadania, nieduże doświadczenie w prowadzeniu samochodu i proste do spełnienia formalności, mogą uczynić każdego taksówkarzem XXI wieku. Nawet przy minimalnym zaangażowaniu, dochody z przewozu osób powinny być zadowalające i stanowić silną konkurencję dla innych rodzajów prac dorywczych. Nie pozostaje więc nic innego, jak zostać kierowcą Uber!