Strona główna » Jak zacząć uprawiać skitouring?
Ciekawe

Jak zacząć uprawiać skitouring?

Dzisiaj coraz częściej słyszy się, że ktoś uprawia dyscyplinę sportową zwaną skitouringiem, inaczej także foczeniem albo narciarstwem wysokogórskim. Czym się ona charakteryzuje? Jak zacząć swojej pierwsze kroki w tej właśnie dyscyplinie? O tym wszystkim powiemy właśnie poniżej…

Czym jest skitouring?

Przede wszystkim warto powiedzieć, co to w ogóle jest za dyscyplina sportowa. Otóż zawiera ona w sobie elementy narciarstwa zjazdowego oraz turystyki wysokogórskiej. Mówiąc w pewnym skrócie polega ona na podejściu pod szczyt i następnie zjechaniu z niego.

Czym to w zasadzie się zatem różni od freeridingu albo skialpinizmu? Otóż freeriding zasadniczo nie ma w sobie tego podejścia pod górę. Ponadto tutaj wymagane jest zjechanie naprawdę zupełnie dziewiczym terenem. Narciarstwo wysokogórskie zaś dopuszcza łączenie dziewiczego terenu z trasami zjazdowymi i innymi formami szlaków w górach. Z kolei skialpinizm zawiera w sobie elementy wspinaczki wysokogórskiej, co jest nieobecne w narciarstwie wysokogórskim.

Co musi umieć osoba, aby uprawiać takie narciarstwo wysokogórskie?

No właśnie – warto teraz zastanowić się, czy na pewno absolutnie każda osoba może zacząć uprawiać takie narciarstwo wysokogórskie? Niestety nie. Przede wszystkim bowiem trzeba mieć naprawdę już całkiem dobrze opanowane narciarstwo zjazdowe. Co więcej muszą to także być osoby, które już są mniej lub bardziej, ale obeznane z turystyką wysokogórską w wersji zimowej.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że jest to dyscyplina sportowa znacznie bardziej wyczerpująca niż osobno nawet bardziej hardcorowe narciarstwo zjazdowe i turystyka wysokogórska. Dlatego trzeba dobrze mierzyć siły na zamiary. Ponadto istnieje tutaj zawsze pewne ryzyko lawiny i innych wypadków – trzeba być na to przygotowanym.

Jak zacząć uprawiać skitouring?

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w skitouringu powinny przede wszystkim posiadać specjalny sprzęt. Na początek może on być używany albo nawet wypożyczony. Co więcej pierwszy raz warto zjechać z jakąś grupą. Organizowane są tutaj przez różnych profesjonalistów różne wycieczki, początkowe jednodniowe, potem nawet i kilku dniowe popularnymi trasami skitourowymi tak, aby się przyzwyczaić i sprawdzić, czy się to podoba.

Jeśli tak, to warto potem jeszcze zainwestować w odpowiedni kurs. Na nim dowiemy się chociażby, co robić w sytuacjach kryzysowych, co może wskazywać na załamanie się pogody, czy też jak postępować w trakcie lawiny albo w ogóle jak odpowiednio dobierać sobie i nosić sprzęt skitourowy.

Więcej informacji na: skitouring – skiturowebeskidy.pl.

https://www.gama-sklep.com.pl/a/129-jadalnia-w-stylu-klasycznym https://www.gama-sklep.com.pl/a/420-kuchnia-w-stylu-skandi-boho katowice adwokat