Panele podłogowe stanowią współcześnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w celu wykończenia wnętrza. Odznacza je wyjątkowa elegancja oraz uniwersalność, pozwalająca na dowolne zaprojektowanie innych elementów wyposażenia. Jak dbać o panele podłogowe, aby zachować je w stanie pierwotnym przez jak najdłuższy czas?
Częste odkurzanie kluczem do sukcesu
Fundamentem konserwacji paneli podłogowych jest częste odkurzanie. Te prosta czynność pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń rysujących powierzchnię, takich jak:
- kurz
- piasek
- pył
- włosy
- okruszki, resztki jedzenia
W przypadku paneli podłogowych należy bezwzględnie korzystać ze specjalnej końcówki z miękką szczotką, dzięki której unikniemy porysowania posadzki w trakcie odkurzania.
Konserwacja na mokro
Po odkurzeniu całej powierzchni należy przejść do tzw. konserwacji na mokro. Warto korzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia paneli podłogowych, które w żaden sposób nie zniszczą posadzki. Tradycyjnym rozwiązaniem jest także woda z octem, niepozostawiająca smug w miejscu konserwacji.
W całym procesie czyszczenia na mokro należy jednak uważać na nadmiar wody, powodującej „puchnięcie” laminowanych elementów paneli. Aby temu zapobiec najlepszym rozwiązaniem jest użycie mopa o parowego bądź mopa o miękkim włosiu.
Pastowanie paneli podłogowych
Ostatnim etapem w procesie konserwacji paneli podłogowych jest ich prawidłowe pastowanie i nabłyszczanie. W pierwszym z ww. procesów warto skorzystać ze środka z polimerami, ujednolicając całą powierzchnię i ją dodatkowo zabezpieczając przed czynnikami takimi jak wilgoć oraz zarysowania.
Czynność tą należy stosować raz na około 3 miesiące, koniecznie na czystych i suchych panelach.
Jednym z dodatkowych elementów wpływających na jakość paneli podłogowych są wycieraczki systemowe marki Bela. Ten rodzaj systemów czyszczących odpowiada za zatrzymania wszelkich zanieczyszczeń, takich jak piasek i pył, odpowiadających za rysowanie posadzki.
Z tego względu warto wyposażyć się w jakościową wycieraczkę systemową, bardzo często niedocenianą w procesie zabezpieczenia paneli przed eksploatacją.