Strona główna » Jak dbać o panele podłogowe?
Dom i Wnętrze

Jak dbać o panele podłogowe?

Panele podłogowe stanowią współcześnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w celu wykończenia wnętrza. Odznacza je wyjątkowa elegancja oraz uniwersalność, pozwalająca na dowolne zaprojektowanie innych elementów wyposażenia. Jak dbać o panele podłogowe, aby zachować je w stanie pierwotnym przez jak najdłuższy czas?

Częste odkurzanie kluczem do sukcesu

Fundamentem konserwacji paneli podłogowych jest częste odkurzanie. Te prosta czynność pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń rysujących powierzchnię, takich jak:

  • kurz
  • piasek
  • pył
  • włosy
  • okruszki, resztki jedzenia

W przypadku paneli podłogowych należy bezwzględnie korzystać ze specjalnej końcówki z miękką szczotką, dzięki której unikniemy porysowania posadzki w trakcie odkurzania.

Konserwacja na mokro

Po odkurzeniu całej powierzchni należy przejść do tzw. konserwacji na mokro. Warto korzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia paneli podłogowych, które w żaden sposób nie zniszczą posadzki. Tradycyjnym rozwiązaniem jest także woda z octem, niepozostawiająca smug w miejscu konserwacji.

W całym procesie czyszczenia na mokro należy jednak uważać na nadmiar wody, powodującej „puchnięcie” laminowanych elementów paneli. Aby temu zapobiec najlepszym rozwiązaniem jest użycie mopa o parowego bądź mopa o miękkim włosiu.

 

Pastowanie paneli podłogowych

Ostatnim etapem w procesie konserwacji paneli podłogowych jest ich prawidłowe pastowanie i nabłyszczanie. W pierwszym z ww. procesów warto skorzystać ze środka z polimerami, ujednolicając całą powierzchnię i ją dodatkowo zabezpieczając przed czynnikami takimi jak wilgoć oraz zarysowania.

Czynność tą należy stosować raz na około 3 miesiące, koniecznie na czystych i suchych panelach.

Jednym z dodatkowych elementów wpływających na jakość paneli podłogowych są wycieraczki systemowe marki Bela. Ten rodzaj systemów czyszczących odpowiada za zatrzymania wszelkich zanieczyszczeń, takich jak piasek i pył, odpowiadających za rysowanie posadzki.

Z tego względu warto wyposażyć się w jakościową wycieraczkę systemową, bardzo często niedocenianą w procesie zabezpieczenia paneli przed eksploatacją.

prawnik katowice https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-kurs-na-prawo-jazdy/ https://musopensource.com/mieso-na-naszych-stolach/