Strona główna » Efektywne zarządzanie danymi – czy jest to możliwe?
Ciekawe

Efektywne zarządzanie danymi – czy jest to możliwe?

Oczywiście, że tak. Współczesna technologia oferuje swoim użytkownikom ogrom różnorakich możliwości. Takich, które są w stanie zadziwić użytkowników. Wśród tego przewija się temat skalowania aplikacji. Dlaczego jest to takie ważne?

Aplikacja vs. rosnąca liczba użytkowników

Zanim ktokolwiek odpowie sobie na pytanie, how to scale a application, należy powiedzieć sobie, czym tak naprawdę owo zjawisko (na razie można tak je nazwać) jest. Skalowanie pomaga poradzić sobie z rosnącą ilością użytkowników. Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z pięcioma osobami, czy też z pięcioma tysiącami osób – aplikacja pod każdym względem działać będzie bez zarzutu. Scaling web application powinno zostać opracowane już na samym początku – jeszcze przed wypuszczeniem produktu na rynek. Aby mieć pewność, że nic nie będzie działo się z produktem w przyszłości. 

Odpowiednia architektura systemu

Application scaling uwzględniać musi odpowiednio zbudowaną architekturę systemu. Aplikacja musi zostać zbudowana z uwzględnieniem odpowiednich elementów, które to będą przyspieszać jej działanie. 10Clouds, która na co dzień zajmuje się właśnie usługami związanymi ze skalowaniem, doskonale zdaje sobie sprawę, że rozwiązania muszą opierać się w pewnej części na chmurze. Sama ich konfiguracja (rozwiązań chmurowych) musi zostać w odpowiedni sposób dopasowana do siebie. Tylko wtedy można mówić o tym, że aplikacja nie tylko będzie skalowalna, ale dopasowana do rosnącej ilości użytkowników.

Chmura obliczeniowa

To właśnie ona wykorzystywana jest do tego, aby zapewnić sobie skalowalność odpowiednich parametrów. Wykonywana jest ona na dwa sposoby:

  • skalowanie wertykalne – działania skupiające się dookoła zwiększenia zasobów pojedynczego serwera,
  • skalowanie horyzontalne – działania skupiające się na zwiększeniu liczby samych serwerów, co pozwala też na zastosowanie “wyjścia” awaryjnego, jeżeli jeden z nich “padnie”.

Mówiąc o skalowaniu horyzontalnym, należy uwzględnić dwa ważne podpunkty, które pomagają w sprawnym przeprowadzeniu działań. Mowa tutaj o takich tematach, jak:

  • wykorzystanie load balancera – pomoc w zarządzaniu ruchem pomiędzy serwerami, pomocny okazać się może AWS czy DigitalOcean,
  • wydzielenie bazy danych na osobny serwer – zaletą jest możliwość wydzielenia niezależnych od siebie, ale współpracujących ze sobą maszyn, pomocny może okazać się w tym przypadku AWS RDS czy DigitalOcean Managed Databases. 
https://skwlegal.com.pl/proste-sposoby-na-przechowywanie-w-mieszkaniach/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/181-szafki-narozne-do-kuchni https://www.gama-sklep.com.pl/a/41-male-kuchnie-w-bloku