Strona główna » Co o ISO 17025 wiedzieć trzeba?
Ciekawe

Co o ISO 17025 wiedzieć trzeba?

Laboratoria badawcze i wzorcujące są ważnym miejscem na mapie każdego kraju. W Polsce również nie brakuje takich jednostek, które prowadzą różnego rodzaju badania. Ich praca odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie dla takich placówek został dedykowany certyfikat ISO 17025.

Najwyższe standardy i określone normy

Laboratoria mają to do siebie, że muszą prowadzić badania według ściśle określonych norm. Tak, aby zyskać pewność co do tego, że będzie można mieć do czynienia z wiarygodnymi wynikami. Ich osiągnięcie nie jest łatwe. Co nie oznacza tego, że nie jest to niemożliwe. Umożliwiać to będzie ISO 17025. Międzynarodowa norma, która określa ścisłe normy pracy w takich miejscach. Wdrożenie ISO 17025 pomaga tak naprawdę osiągnąć najwyższe standardy, które dla takich miejsc są wymagane. Nowe normy są w stanie otworzyć wiele nowych możliwości, w tym chociażby zwiększenie konkurencyjności.

Zakres ogólnoświatowy

Gdyby określić tą normę to można powiedzieć, że ma się do czynienia z elementem, który ma zasięg ogólnoświatowy, pozwalający tak naprawdę udowodnić kompetencje do wykonywania poszczególnych zadań. Laboratorium ma szansę na to, aby pozyskać wiążące wyniki. Przeprowadzony audyt ISO 1705 przez np. taką jednostkę jak DJB doradztwo stanie się dopiero początkiem tego, na co tak naprawdę dana firma może liczyć. 

Normy dla jednostek badawczych

Współpracując z jednostkami certyfikowanymi należy nastawić się na to, że będzie się miało do czynienia z nowym systemem zarządzania jakością, który będzie odnosił się chociażby do takich kwestii jak: 

  • nowa dokumentacja i łatwiejszy sposób wykonywania zapisów, 
  • system zarządzania,
  • obsługa klienta,
  • zakupów towarów i usług,
  • przegląd zarządzania. 

Tych wymagań trochę jest. Chociaż, jeżeli dana placówka już od samego początku dba o to, aby ich praca zawsze prowadzona była na wysokim poziomie, kolejne zmiany nie powinny stanowić dla nich żadnego problemu. 

Prowadzone prace, po uzyskaniu pozytywnej certyfikacji, będą bardziej wiarygodne, ale także efektywniejsze. Pracownicy mają to do siebie, że taki certyfikat stanowi dla nich dodatkowy motor napędowy. Nie można też zapomnieć o tym, że ISO 17025 jest kompatybilne z innymi normami, które również można pozyskać. Działanie zgodne z przewidzianymi normami wyniesie dotychczasową pracę na nowe poziomy, dlatego warto postarać się o taki certyfikat. Dbanie o standardy pracy powinno leżeć każdej osobie na sercu. 

 

https://luxuryartcinema.pl https://millerliteargentina.com https://bdswebwizard.com